25 Eylül 2022 Pazar

Rosendahl renk algılamayı mümkün ve kolay hale getiriyor

Rosendahl renk algılamayı mümkün ve  kolay hale getiriyor

Otomotiv kablosu üretim hattınızda üretim yaparken, farklı renkte sadece bir veya iki granül tanesi yaklaşık 200 m kablonun izolasyonunda renk farklılığına neden olabilir. Her ne kadar 200 m. uzun bir boy olarak görünüyor olsa da, 1800 m/dk üretim hızında bu renk farklılığının operatör tarafından gözle tespiti imkansızdır. Ama ya artık imkansız değilse?

Rosendahl, tam olarak bu nedenle renk tespiti için yenilikçi bir sensör sistemi geliştirdi. İnsan gözünün bile algılayamayacağı renk değişimlerinin tespiti için: SK-400-C.

Bu renk tanıma sistemine daha yakından bakalım: SK-400-C, ana ve çizgi renklerinin yanı sıra çizgi genişliğini de daha önce belirlenen referanslara göre tam olarak ölçebilmektedir.  Sistemin ana bileşenleri, 360° görüş açısına sahip kameralar ve PC tabanlı bir kontrol ünitesidir. Ünite, koruyucu bir muhafaza içinde dört kameradan oluşur. Bu sistem sayesinde, renk kalitesinin tüm ürün boyunca izlenmesine ve gerektiğinde, örneğin makara protokolünde, test edilen rengin belgelendirilmesine olanak sağlar. Renk güvenilirliği sayesinde, renk uyumsuzluğu ve hatalı üretimler ile ilgili şikayetler artık geçmişte kaldı.

Bu aynı zamanda, atık ve hurda oranlarının başlangıçta, üretim sırasında ve renk değişimleri sırasında önemli ölçüde azaldığı anlamına da gelir.


Geliştirilen bu sistem tabi ki, Rosendahl'ın, Avusturya-Pischelsdorf' daki laboratuvar hattının yanı sıra doğrudan müşterilerin üretim sahalarındaki otomotiv kablo üretim hatlarında yoğun testlerden geçti. Sonuçlar, % 2,5 master-batch içeren reçetelerin, aynı renk tonunu korurken kolayca % 1,5'e düşürülebileceğini ortaya koydu. Tüm bu iyileştirmeler, master-batch ile ilgili anında tasarruf sağlar ve böylece malzeme maliyetlerini de azaltır.

Bu kolay ve benzersiz sistem hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen Rosendahl Nextrom ile iletişime geçin.


www.rosendahlnextrom.com