10 Ağustos 2022 Çarşamba

NİĞDELİOĞLU İSO İKİNCİ 500

NİĞDELİOĞLU İSO İKİNCİ 500

2020 İSO İkinci 500 listesinde 67. sıradan 

59. sıraya yükselen Niğdelioğlu Metal, 

istikrarlı büyümesini sürdürüyor

Bekir Niğdelioğlu 

Niğdelioğlu Metal Genel Müdürü


Niğdelioğlu Metal olarak hizmet verdiğimiz sektör ağırlıklı olarak kablo sektörüdür. Kablo sektöründe bakır ve alüminyum kablo özleri ve telleri tedarikçisiyiz. Ayrıca alüminyumda kimyasal ve fiziksel özelliklerinin aynı olması nedeniyle demir çelik sektörüne deoxidant olarak, paketleme sektöründe metalizasyon işlerinde, bakır ve alüminyum olarak yassı ve yuvarlak bobin telleri üretiminde kullanılmak üzere hizmet vermekteyiz. Geldiğimiz noktada ürün portföyümüz ana hatlarıyla aşağıda verilmiştir.


A Grade katot bakırdan 8,00 mm ve 12,50 mm çaplarda max. 5 ppm oksijen içeren bakır filmaşin üretim tesisimizde;

• 0,80 mm - 3,00 mm arası 0,8 - 15 mikron bakır tel kalay kaplama,

• 0,10 mm - 3,50 mm arası mono bakır tel,

• 0,10 mm - 3,00 mm arası kalay kaplı mono bakır tel,

• 0,12 mm - 0,50 mm arası tavlı çoklu bakır ve kalay kaplı bakır teller, bakır ve kalay kaplı bakır bükülü teller.


Elektrolitik Alüminyum külçeden sürekli döküm tesisimizde (min.%99,8 al) 9,50 mm - 12,0 mm- 15,0 mm alüminyum filmaşin,1,30 - 4,60 arası çaplarda alüminyum tel.


Talepte patlama, karlılıkta düşüş 


2021 yılı çalışma hayatı pandemi gölgesinde geçmiştir. Üretimde sürekliliği aksatmamak için pandemi önlemlerimizi titizlikle alarak üretim hatlarımızı durdurmadan günümüze kadar başarıyla geldik. Sektörümüzde 2021 yılında miktarsal olarak talep patlaması oldu diyebiliriz. Ancak karlılıkların rekabetten dolayı istediğimiz seviyelerde olmadığını söyleyebiliriz.

En büyük sorun KDV iadesi

Güncel en önemli sorunumuz tevkifat uygulamasından doğan KDV alacaklarımızın daha önce tevkif edilen KDV’yi beyan etmemiz yeterli olurken, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren müşterilerimizin tevkif edilen KDV’lerin vergi dairelerine ödeme şartı getirildiğinden, KDV iademizi almak için müşterilerimizin KDV ödemelerini takip etmek zorunda kaldık. Çünkü alacağımız KDV iadesi satış karımızın kat kat üzerinde olması işletme sermayemizin azalmasına neden olduğundan peşin olarak aldığımız ve KDV’sini peşin olarak ödediğimiz hammadde temininde finansal zorluklarla karşılaşmaktayız. Bu da kapasite kullanımımızı düşürmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz KDV iadesi sorunumuz giderildiğinde 2021 yılının daha iyi geçeceğini söyleyebiliriz