18 Ekim 2021 Pazartesi

LAPP

LAPP

LAPP'dan patentli dereceli koni geometrisine sahip yeni yuvarlak 

SKINTOP® MULTI-M çoklu kablo giriş sistemi

Yenilikçi çoklu kablo giriş sistemleri için jel teknolojisi 

Kablo giriş sistemleri söz konusu olduğunda dijitalleşme ve minyatürleştirme eğilimi devam etmektedir. Küçük çaplı artan sayıda kablonun dar alanlara yerleştirilmesi gerekir. Çözüm, LAPP'ın sunduğu yeni, yuvarlak çoklu kablo giriş sistemidir. Geliştiricileri, LAPP'ın kurum içi yenilikçilik ödülü olan Eddie LAPP Ödülü'nü kazanmıştır.


Metrik bağlantı dişli SKINTOP® MULTI-M çoklu kablo giriş sistemi, eş düzeydeki rakiplerinin kablo rakoru çözümlerine göre daha fazla kablonun beslenmesini sağlar. Boyuta bağlı olarak, çok fazla yer kaplamadan bir yuvaya 30 adede kadar monte edilmemiş kablo ve medya hortumu takılabilir. Yenilik ise hâlihazırda dikdörtgen SKINTOP® MULTI'de kullanılan özel bir jel teknolojisindedir. Bununla beraber bugüne kadar LAPP'ın portföyü, pazarda artan talep gören yuvarlak bir tasarımdan yoksundu.


Kablolar yalnızca elastik jel ara parçasının içerisinden geçirilerek kablo izolasyonunun üzerindeki statik sürtünme ile yerinde tutulur. Su gibi yabancı maddeler geçemez. Ayrı giriş noktalarının patentli kademeli koni geometrisi, maksimum sıkma aralıklarının kablo çapı başına 4 mm'ye kadar değiştirme ile artırılmasına da olanak tanır. SKINTOP® MULTI-M'nin diğer bir avantajı, yerden tasarruf sağlayan bir kablo konfigürasyonu sağlayan kompakt tasarımıdır. Boyutlar metrik dişler için tasarlanmıştır (DIN EN 62444). Geliştirici Daniel Müller ile birlikte Eddie LAPP Ödülü 2020'yi kazanan LAPP Ürün Müdürü Benjamin Rentschler şöyle ifade ediyor: "Yuvarlak çoklu kablo giriş sistemimiz bu formda piyasada eşsizdir ve dolayısıyla patentlidir. Müşterinin dar bir alanda çeşitli kablolar veya hortumlar yerleştirmesine olanak sağlar. Kullanılmayan geçiş noktaları kalıcı olarak sızdırmaz durumda kalır."


Yeni yuvarlak çoklu kablo giriş sisteminin en büyük avantajlarından biri, yüksek istifleme yoğunluğudur. Geleneksel yöntemlerle mümkün olandan daha fazla kablo, jel ara parçası ile yuva duvarından beslenebilir. SKINTOP® MULTI-M'nin hâlihazırda üç boyutu vardır ve 2021'in başında buna M25x1.5 ve M32x1.5 boyutları eklenecektir. Jel malzeme, tüm kablo demetinde optimum gerilim giderme sağlar. Kurulum söz konusu olduğunda zaman bakımından avantajları da vardır. Dikdörtgen ve yuvarlak çoklu kablo rakorları ile kabloları monte etmek için önceden delmek gibi ek bir ön çalışmaya gerek olmadığından birkaç iş adımı atlanabilir. 


Yuvarlak çoklu kablo giriş sistemleri uygulamaları arasında kontrol, kontrol kabini ve ekipman yapımı ve otomasyon teknolojisi bulunur. Jel teknolojisine sahip patentli çoklu kablo giriş sistemleri, çok sayıda monte edilmemiş kablo veya hortum küçük bir alanda bir yuvaya yerleştirildiğinde özellikle avantajlıdır. 


SKINTOP® MULTI-M, IP 68 koruma standardına uygundur ve jel ara parçasına ek olarak bir polikarbonat çerçeveden oluşur. Bu termoplastik parça, son derece dayanıklıdır. Kuzey Amerika pazarı için UL sertifikası, endüstriyel kontrol sistemleri (örneğin kontrol kabinleri) için UL 50, UL 50E, CSA C22.2 ve UL 508A standartlarıyla uyumlu olarak zaten mevcuttur.