9 Aralık 2022 Cuma

Bir duayen ve bir başarı öyküsü: “Ali Ateş... Almak Ateş Makine”

Bir duayen ve bir başarı öyküsü:  “Ali Ateş... Almak Ateş Makine”

Bu bir azmin, çalışmanın ve başarının hikayesi… Tıpkı eski filmlerdeki gibi… Ancak bu senaryo değil gerçek… Daha 16’sında çocuk yaşta İstanbul’da başlayan çalışma hayatı ve bugün sektörüne yön veren şirketler… Almak Ateş Makine’nin kurucusu Ali Ateş ile bu başarı hikayesini konuştuk.Önce kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Ali Ateş kimdir?

1951 yılında Elazığ’ın 20 km yakınında merkez Dereboğazı köyünde dünyaya geldim. İlkokuldan sonra, 13 yaşında babam Elazığ’da küçük bir torna atölyesine beni çırak olarak verdi. Tabi o dönemlerde bir meslek öğrenmek için çıraklık yaparak para kazanmanız söz konusu değildi. Babam ayrıca ustamıza bir şeyler verirdi ki biz meslek sahibi olalım diye…Üretimle ve plastik sektörü ile tanışmanız nasıl oldu?

16 yaşında bir gün, İstanbul’da çalışmak için memleketten ayrılarak yola çıktım. İstanbul’a gelir gelmez bir yakınım vasıtası ile bugün de iş hayatına devam eden İnci Plastik Jüt AŞ’de işe girdim. Patronum, Allah uzun ömürler versin Taki Vatandost’un yanında kendi atölyemi kurana kadar, yani 1974 yılına kadar çalıştım. Plastik sektörü ile tanışmam 1968 yılında oldu. Kendi atölyemi açacağım zaman o zamanki Transtürk Holding firmasına giderek bir tane torna tezgahı almak istedim. 20.000 TL nakit param vardı. Fakat tezgah 144.000 TL idi.124.000 TL’sine patronum Taki Bey kefil oldu. Senet yaptım ve o senedi gününden önce ödeyerek patronumu mahcup etmedim. 1974 yılında Topkapı’da 60 m2 bir alanda başlayan üretim alanımız şu anda Esenyurt’ta 10.000 m2’lik bir alanda devam ediyor.

O dönemlerde iş seçme olanağımız pek yoktu, üretimimiz farklı plastik makinaları ve yedek parça imalatı ile devam ediyordu. Kendi atölyenizi açtınız ve üretime başladınız. O dönemde üretim yapmanın zorlukları nelerdi? 

İlk üretimim aglomer makinası ile oldu.1969 yılında İnci Plastik’e Avusturya malı bir aglomer makinası gelmişti. Ondan esinlenerek Türkiye’nin ilk aglomer makinasını yaptım. Bununla beraber 1974 yılında Türkiye’nin ilk 10 mt sera örtüsü ekstruderini Göreme Plastik firmasına yaptım. Özen-İş Plastik firmasına boru ekstruderleri yaptım. O zamanın büyük firmaları; Vatan Plastik, İnci Plastik, Çopuroğlu Plastik, Göreme Plastik, Bilsan Plastik, Demir Plastik gibi firmalara film ekstruderleri, granül makinaları ürettik. O dönemde teknoloji yoktu, ar-ge diye bir şey yoktu. Avrupa’dan gelen makinaları kendimiz ustalıkla çizer ve üretirdik. Bir motoru veya bir termostatı haftalarca beklediğimiz olurdu. Şimdi istediğiniz malzemeyi bulabiliyorsunuz. Makinaların redüktörlerini, vida kovanlarını, kafalarını her şeyi kendimiz üretirdik. Yani; montaj makinacılığı yoktu.Almak Ateş Makine’nin kuruluşu nasıl gerçekleşti?  Bu dönemde ne gibi çalışmalar yaptınız ve vizyonunuz ne idi?

Zamanla Almak Ateş Makine olarak branşlaşma kararı aldım. Zira sektör çok büyümeye başladı ve vida kovan talepleri arttı. Bizde bu alanda büyümek istedik. Ben vida kovan üretimine başlarken, bu işi yapan sadece Hasmak firmasının sahibi Hasan Manav abi vardı. Ben bayrağı bir adım ileriye götürmek için 1982 yılında Türkiye’nin ilk derin delme tezgahını, 1985 yılında da Türkiye’nin ilk ilk vida açma tezgahını Almanya’dan getirdim. O seneye kadar bu işlerin hepsi torna tezgahı ile yapılıyordu. 1994 yılına kadar üretime böyle devam ettim. 1994 yılında büyük oğlum Mustafa Ateş işe dahil oldu. İlk CNC vida açma tezgahını İtalya’dan getirdik. Ardından 1998 yılında ilk ısıl işlem fırınımızı devreye soktuk. Bu fırınla birlikte Türkiye’nin ilk ve tek entegre vida kovan tesisi olduk. 2000 yılında Altech firmasını kurduk. Makina imalatına geçmişten gelen tecrübemiz ile devam etme kararı aldık. 2004 yılında küçük oğlum Emrah Ateş’i makine mühendisi olarak bu firmanın başına getirterek, plastik geri dönüşüm makinaları imalatında, dünyanın 60 ülkesine ihracat yapan bir firma haline geldik.

Şu anda iki firmamızın dışında Almanya’nın Hannover kentinde 6000 m2 bir yer satın alarak, Avrupa’da da üretime başlamak için bir yol haritası belirledik. Burada plastik ekipmanları pazarlayan Remaplast Gmbh adında bir şirket kurduk. Ayrıca Almanya’da Altech Makina’nın showroomunu da kurarak, Avrupa’daki müşterilerimizin, Türkiye’ye gelmeden makine denemesi yapabileceği bir ortam hazırladık. 

Ali Bey buraya kadarki açıklamalarınızdan sektörünüzde pek çok ilke imza attığınızı öğrendik. Almak Makine olarak ne gibi yeniliklere imza attınız? Ar-Ge ve inovasyon günümüzün en önemli iki konusu… Bu konuda neler yapıyorsunuz? 

Şu anda gerek Almak’ta gerekse Altech Makina’da ilk önceliğimiz Ar-Ge çalışmalarına verdiğimiz önemdir. Zira bu çalışmaların sonucunda ülkemizde ilk defa üretilen ürünlerimiz mevcuttur. Almak Ateş Makine olarak 2020 senesi içerisinde ekstruder ve enjeksiyon kovanlarında bimetalik kaplamalı kovan üretimine geçtik ve bu kovanlar sayesinde 4 kata kadar uzun ömür ve aşınma dayanımı ile ilgili çok önemli yol katettik. Avrupa’nın 3. bimetalik tesisini kurmuş olduk. Almanya’dan transfer ettiğimiz bimetalik kaplama teknolojisi ile kendi Ar-Ge’mizde geliştirdiğimiz özel alaşımlı tozlar ile çok özel kaplamalı kovanlar elde ettik. Tabi ki bu konuma 5 yıllık bir çalışma ve emeğin sonunda ulaşabildik. Ayrıca Altech Plastik Makinaları firmamızda, 2020 yılı itibari ile patenti firmamıza ait olan otomatik lazer filtre sistemini geliştirdik. Türkiye’de ilk defa üretilen otomatik lazer filtremiz sayesinde, Altech geri dönüşüm ekstruderlerinden çıkan granüller hem daha kaliteli, hem de uzun zaman filtre değiştirmeden performansı yüksek seviyelere ulaşan makinalar oldu. Fiyat performans oranı olarak çok avantajlı bir filtre sistemi olan Mikrofilt Lazer Filtre sistemleri plastik geri dönüşüm sektörümüzde bir çığır açtı. Bu başarıların temelinde Ar-Ge inovasyon ekibinin dinamik yapısı yatıyor. Biz bütün personelimizi bir futbol takımı gibi yönetmeye çalışıyoruz. Yani iyi bir takım oyunu için elimizden geleni yapıyoruz. Bunu şirket politikası olarak belirlediğimiz üzere, dünyanın içinde bulunduğu bu pandemi sürecinin başladığı dönemde tüm çalışanlarımıza gerekli eğitimi verdik, tüm önlemlerimizi aldık. Personelimizin toplu olarak kullandığı yemekhane ve servislerimizde de gerekli düzenlemeleri sağlayarak hijyen koşullarını kendimiz oluşturduk. Servis araçlarının sayısını iki katına çıkartarak, seyahat esnasında her personelimizin bir koltukta oturmasını sağlayarak hızlı çözümlere ulaştık. Evden çalışması müsait olan arkadaşlarımızı, evden çalışmaya adapte ettik.

Firmalarımız, pandemi dönemi de olsa dinamik bir sene geçirdi. Pandemide de güçlenerek yolumuza devam ettik. Ar-Ge ve yenilikler için bu dönem bir dönüm noktası oldu. Gerek Almak Ateş Makine AŞ gerekse Altech AŞ, vida-kovan ve plastik makine sektörünü başarıyla temsil etmeye devam edeceklerdir.Bunca yıllık bilgi, birikim ve tecrübe sahibi duayen bir isim olarak tavsiyeleriniz, altını çizmek istediğiniz konular nelerdir?

Gençlere tavsiyelerim yaptığınız iş ne olursa olsun, azimle, sıkılmadan, hemen pes etmeden mücadele etmek olacaktır. Hayatta en sevmediğim cümle “idare eder” cümlesidir. Bir işi ya çok iyi yaparsınız veya o işe hiç başlamazsınız. Yaptığınız işin hakkını verin ve en iyiyi yapmayı hedefleyin, hedefiniz para kazanmak olmasın iyi iş yapmak olsun. Böyle bir yol belirlerseniz para zaten sizi takip edecektir.