18 Ekim 2021 Pazartesi

Devecioğlu Kablo Satış ve Pazarlama Müdürü Sabiha Ay: “İlk çeyrekte kablo üretim ve gruplama hattına makine yatırımlarımızı gerçekleştirdik, yurtdışı pazarda aktif olamadığımız bölgelere yönelik çalışmalarımız devam ediyor”

Devecioğlu Kablo Satış ve Pazarlama  Müdürü Sabiha Ay: “İlk çeyrekte kablo üretim ve gruplama hattına makine yatırımlarımızı gerçekleştirdik, yurtdışı pazarda aktif olamadığımız bölgelere yönelik çalışmalarımız devam ediyor”

Ürettiği kablolar ve kablo gruplamaları ile yurt içi ve yurt dışında beyaz eşya, otomotiv, inşaat gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren müşterilerine hizmet veren Devecioğlu Kablo, DEVKA markası ile uluslararası standartlarda hizmet veriyor. Devecioğlu Kablo Satış ve Pazarlama  Müdürü Sabiha Ay ile üretim çalışmaları, pandemic süreci ve 2021 yılı hedefleri hakkında konuştuk. Firmanızın hakkında bilgi verir misiniz? 

Firmamız 1987 yılından bu yana, beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörü başta olmak üzere aydınlatma, otomotiv, elektrik ve inşaat sanayisine yönelik kablo üretimi ve gruplamaları yapmaktadır. 4000 m2 kapalı olmak üzere 6000 m2 alan üzerine kurulu fabrikamızda uluslararası kalite standartlarına ve çevre sağlığına uyumlu üretim yapmaktadır. 

Kurulduğu günden itibaren çözüm odaklı çalışma prensibi, samimi ve dürüst ticaret anlayışı ile yurtiçi ve yurtdışında ki müşterileri ve tedarikçileri ile iş ortaklığını sürdürmektedir. Üretimimiz ve ürünlerimiz kalite sertifikalarına ( İSO, VDE, TUV, ROHS, UL) sahiptir ve kalitemiz DEVKA markası ile tescillenmiştir.Ürün çeşitleriniz nelerdir? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? 

Ürün gamımızda tek damar ve çok damar silikon ve camelyaf örgülü kablolar (siaf, sia, siaf-gl, sia-gl, simh, simh-gl), silikon makaron, silikon profil, sinyal lambası ve kablo estelasyonu bulunmaktadır. Kablo gruplamalarımız fırın, elektrikli ocak, elektrikli ısıtıcı, tost makinesi, çay ve kahve makineleri, buzdolabı, derin dondurucu gibi ağırlıklı olarak beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektöründeki ürünlerde kullanılmaktadır. Üretim altyapınız, teknolojiniz ve kapasiteniz konusunda bilgilendirir misiniz?

Dünyada her geçen gün, hızlı bir şekilde teknolojik gelişmeler, tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler, artan ihtiyaçlar ve artan rekabet ile ürün ve hizmet kalitesini farklılaştırmak, teknolojik yatırım ve kapasiteyi artırmak zorunluluğu doğmuştur. Firmamızda kurulduğu günden beri bu süreçte, kapasitemizi ve teknolojik yatırımlarımızı artırmış ve artırmaya devam ediyoruz. Ürünlerimizin tamamını kendi bünyemizde gerçekleştiriyor dışarda fason üretim yaptırmıyoruz. Firmanız ve ürünleriniz neden tercih ediliyor? Kalite standartlarınız nelerdir?

Uzun yıllardır ekibimizde çalışan tecrübeli arkadaşlarımız ile aramıza sonradan katılan genç ve eğitimli arkadaşlarımızın oluşturduğu 50 kişilik dinamik bir kadromuz ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin taleplerine hızlı dönüş yapıyor olmamız, kaliteli ve ihtiyaca uygun ürün üretim yapmamız ve ticari ahlakımız bizi tercih etmelerinde ki nedenlerdendir.  2020 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz? Pandeminin etkisini hangi boyutta hissettiniz? 2020 yılında iç ve dış pazar satış hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 

2020 yılı tüm dünya için karanlık bir yıldı ama pandemi ile birlikte sağlığımızın her şeyden önemli olduğu gerçeğini hatırladık. Pandemi birçok sektörü olumsuz etkiledi ama firmamız süreci en iyi şekilde yönetti ve piyasaya göre pozitif ayrıştı. 2020 yılının ilk günlerinden itibaren tüm önlemler dikkat ve özenle alındı, çalışanlarımızın sağlığı her şeyden önemliydi. Üretimimizi hiç yavaşlatmadan özellikle yılın ikinci yarısından sonra biriken taleple birlikte yoğun bir tempoda tam kapasiteye yakın bir seviyede yılı tamamladık. Üretimimizin tamamı doğrudan ya da dolaylı olarak ihraç edilmekte, pandeminin ilk safhasında Avrupa bölgesinden azalan talepleri, Ortadoğu bölgesinden gelen taleplerle karşıladık. Yılın 2. yarısından sonra hem iç hem de dış piyasadan gelen taleplerle 2020 yılı hedeflerimizi yakalamış olduk.2021 için yurtiçi-yurtdışı pazar beklenti, hedef ve öngörünüzü paylaşır mısınız?

Ekip olarak 2021 yılında hedeflerimize konsantre olduk, bununla ilgili yılın ilk çeyreğinde kablo üretim ve gruplama hattına makine yatırımlarımızı gerçekleştirdik, yurtdışı pazarda aktif olamadığımız bölgelerde sıcak temaslarımız ve pazara giriş için gerekli sertifikalandırma sürecimiz devam ediyor. 

Yılbaşından bu yana çoğu hammaddede tedarik sıkıntısı var ve fiyatlarda çok hareketli. Ana hammaddemiz olan bakırdaki yükseliş de eklenince maliyetlerdeki artışın, satış hedeflerimizi olumsuz etkilememesi ve müşterilerimizin taleplerini hızlı bir şekilde karşılamaya devam edebilmek için olabildiğince öngörülü çalışıyoruz. 2021 yılında, geride bıraktığımız yılın bize öğrettiği, kazandırdığı ve kaybettirdiği değerlerle, işimize daha disiplinli bir şekilde konsantreyiz ve üzerimize düşen sorumluluğumuzu yapmaya hazırız.