18 Ekim 2021 Pazartesi

ELCAB KABLO


Elcab Kablo’dan Zonguldak’a 

dev yatırım

Üreterek, çalışarak, memleketimize ve ülkemize katkı sağlamak biz sanayicilerin asli görevidir.


Elcab Kablo olarak, 1998 yılından bu yana İstanbul Arnavutköy’de 7000 m² kapalı alana sahip kendi yerimizde silikon kablo, cam elyaf kablo, kablo grubu, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo, sinyal lambası ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteriyoruz.

Onaylı tedarikçisi olduğumuz Arçelik’in Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından, Arçelik’in talebiyle 2018 yılının nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirdik.

Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ olarak Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri Güney Afrika’da da üretmeye başladık. Türkiye’de 300, Güney Afrika’da 200 olmak üzere toplamda 500 kişiye doğrudan iş, bağlantılı olarak da 3300 kişiye gelir sağlıyoruz.


Başkanlık görevini yürüttüğüm Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan, memleketimize hizmet vermek ve hemşehrilerimize fayda sağlayıp bölgemizin ekonomik kalkınmasını gerçekleştirerek gelişmiş bölgeler seviyesine yükselmesine önderlik etmek amacıyla gurbette yaşayan, farklı alanlarda bilgi, birikim ve tecrübe sahibi hemşehrilerimizin Zonguldak’a dönerek yatırım yapmak suretiyle şehrimizin ekonomik ve sınai gelişimine katkı sağlamasını amaçlayan “EVE DÖNÜŞ PROJESİ” kapsamında Zonguldak Çaycuma’da, 300 kişiyi istihdam ederek 2000 kişiye gelir sağlayacağı üretim tesisini kurmak için Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsis etmiş olduğumuz 6 dönümlük arazi üzerinde inşa edeceğimiz fabrika binasının tamamlanmasından evvel bir an önce faaliyete geçmek amacıyla üretimimize uygun bir yer kiralamış bulunmaktayız. 

Memleketimizde ihracat ve üretim potansiyelinin biz ve bizim gibi memleketimizin ve insanımızın refah düzeyini yükseltmeyi hedefleyen firmalar ile arttırılarak hemşehrilerimize istihdam olanağı ve işsizlik nedeniyle kaçak maden ocaklarında çalışmak zorunda kalmamalarının sağlanmasını hedefleyen proje kapsamında şehrimize yatırıp yapıp memleket insanımıza istihdam olanağı sağlayan ve yatırım yapmayı planlayan firmalarımız Zonguldak’ımızın ışığı, hemşehrilerimizin umudu olacaktır.  

Elcab Kablo Profil Sanayi A.Ş Aralık ayı itibariyle personel alımı yapıp yine aynı ay içerisinde makine kurulumlarını gerçekleştirip pilot üretime başlamış, Ocak ayı itibariyle de istihdam ettiği 100 personel ile üretim tesisini tam kapasite ile faaliyete geçirerek kurulduğu günden bugüne henüz 1 ay bile geçmeden 14 Ocak itibariyle pek çok değerli ismin katılımıyla Arçelik’in Eskişehir’de bulunan buzdolabı işletmesine ilk sevkiyatını gerçekleştirmiştir. Kurulum aşamasında gerçekleştirdiği yatırımı adım adım yapacağı makine yatırımlarıyla büyütmeyi hedefleyen Elcab Kablo’nun amacı Çaycuma’da kurmuş olduğu fabrika ile ilerleyen dönemlerde çalışan sayısını 300 kişiye çıkartarak bu vesile ile 2000 kişiye gelir sağlamaktır.

Tüm dünyayı etkisi altına pandemi nedeniyle global olarak geçirmiş olduğumuz bu zor günler neticesinde alışkanlıklarımız ve hayat tarzlarımızda büyük değişiklikler yaşanmış olmasına rağmen bu olumsuzlukları faaliyetlerimize yansıtmadan üreterek, çalışarak, memleketimize ve ülkemize katkı sağlamak biz sanayicilerin asli görevidir.

Yeni proje ve yatırımlara imza atarak ülke sanayisine daha büyük katkılar sağlayabilmek ve 2021 yılının tüm insanlığa huzur, barış, mutluluk ve her şeyden önemlisi sağlık getirmesi dileğiyle…