21 Eylül 2021 Salı

2M Kablo

2M Kablo

2M Kablo Yurtiçi Satış Müdürü Özden Güler:

“2021 yılının ilk beş ayını %60’lık büyüme ile tamamladık, yılsonu hedefimiz yurt içi pazarda %40’lık büyüme”


T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı Ar-Ge Merkezi kimliği ile 15 binden fazla ürünü müşterilerine sunan 2M Kablo, pandemi sürecinde de büyümeye devam ediyor. 2M Kablo Yurtiçi Satış Müdürü Özden Güler ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk. 

Firmanız ve ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? 
28 yılı aşkın bir süredir hem ülkemizde hem de yurtdışında birçok büyük projenin ve şirketin kablo tedarikçisi olan firmamız 1993 yılında İstanbul’da kuruldu. Alçak gerilim kablo sektöründe uzmanlaşmış firmamızın fabrikası Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde yer alırken, satış-pazarlama ofisimiz ise Perpa Ticaret Merkezinde bulunmaktadır. Kurulduğu ilk günden itibaren Ar-Ge’ye yatırım yapan firmamız 2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak Ar-Ge Merkezi olarak yetkilendirilmiştir.
Başlıca 6 ana ürün grubu ve “2M Kablo” markasıyla 15.000’den fazla ürünü müşterilerimize sunmaktayız. Başlıca ürün gruplarımız; Enstrümantasyon Kabloları, Kontrol Kabloları, Enerji Kabloları, Gemi ve Yat Kabloları, Yangın Alarm Kabloları ve Yangına Dayanıklı Kablolardır. Ayrıca müşteri talep ve isteklerine göre de özel tasarım ürünler üretebilmekteyiz.
2M Kablo olarak gerek yurt içi gerekse yurtdışında inşaat, endüstriyel tesisler, enerji santralleri, petrokimya tesisleri, rafineriler, ulaştırma, demir çelik tesisleri, tersaneler ve maden üretim tesislerine ürün sağlamaktayız. 

Yılın ilk döneminde yurt içi ve yurt dışı satış hedeflerinize ulaştınız mı?
2020 yılı itibari ile tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzü de etkiledi. Fakat her şeye alışıldığı gibi pandemiye de alışıldı. 2021 yılının ilk beş ayını bir önceki yıla göre %60’lik bir büyüme ile tamamladık. Yılsonunda ise hedefimiz yurt içi pazarda bir önceki yıla göre %40’lık bir büyüme sağlamak.
2021 yılı itibari ile sektörünüzde yaşanan temel sorunlar nelerdir?
Bizim sektörümüzde ihracat ağırlıklı çalışan firmaları etkileyen en temel durum ülkeler arası siyasi ve politik gelişmeler. Fakat son iki senedir en temel sorun pandemi olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar 2021 yılına, coronaya karşı geliştirilen aşıların umudu ile girsek de etkileri yılın ilk çeyreğinde yine aynı yoğunlukta hissedildi. Bu durum haliyle birçok şeyi etkiledi. Ama kablo sektöründe özellikle hammadde ve navlun fiyatlarının artmasına neden oldu. Ayrıca zaman zaman gümrük ve nakliye problemlerinin yanı sıra hammadde tedarik problemleri de yaşandı. 

Tedarikçisi olduğunuz sektör ve pazarlardaki gelişmeleri değerlendirir misiniz?
2M Kablo olarak biz bugün 6 kıtada 80’den fazla ülkeye kablo ihraç etmekteyiz. Tüm pazarlardaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Özellikle hedef pazarlarımızdaki gereklilikleri yerine getirmek için Ar-Ge merkezimiz önderliğinde ürün geliştirme, pazara özgü sertifika ve belge alabilmek için çalışmalar yapmaktayız. Çünkü her pazarın dinamiği ve gereklilik koşulları birbirinden farklılık göstermektedir. Örneğin AB ülkelerinde CPR önemli iken Ortadoğu pazarında LPCB sertifikası, Amerika kıtasında ise UL sertifikası önem kazanıyor.  
Ayrıca sektörel olarak; inşaat, endüstriyel tesisler, enerji santralleri, petrokimya tesisleri, rafineriler, ulaştırma, demir çelik tesisleri, tersaneler ve maden üretim tesislerine yönelik ürünler geliştirmekteyiz. Son yıllarda ise özellikle nükleer santrallerle ilgili çalışmalar nedeni ile bu alana yönelik kablolar üzerinde de geliştirmeler yapmaktayız. İlk olarak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi - CERN için üretmeye başladığımız radyasyona dayanıklı kablolarla ilgili de yoğun çalışmalar yapmaktayız.

Yılın ikinci yarısı için beklenti ve öngörünüzü paylaşır mısınız?
2M Kablo olarak yılın ilk 6 ayını bir önceki yıla göre %60 büyüme ile tamamladık. Büyümenin yılın ikinci 6 ayında da devam edeceğini ön görüyoruz. Gerek ihracatta ki öngörümüz gerekse yurt içi pazardaki öngörümüz bu yılı hedefimizin üzerinde kapatacağımız şeklindedir. Özellikle ülkemizdeki artan projeler, yurtiçi pazarda bir önceki yıla göre %40’lık büyümeyi beraberinde getirecek gibi gözükmektedir.